
Met zijn essay Het Net van Hephaistos heeft student essay Jos Verbrugge de zevende Joost Zwagerman Essayprijs binnengesleept. De prijs werd maandagavond 16 november, op de 61ste geboortedag van Joost Zwagerman, uitgereikt in Alkmaar. Behalve publicatie en de eer, ontvangt de winnaar een geldbedrag van € 7.500.
En het essay van Verbrugge gaat niet alleen over de behoefte een onoverkomelijke blindheid te bevatten, maar vooral over eenzaamheid. ‘Omdat de meeste mensen toch nooit echt zullen kunnen begrijpen hoe het is om langzaam blind te worden.’ De mythe van het net van Hephaistos is er, net als het essay van Verbrugge, om het onzichtbare zichtbaar te maken.
De jury noemt het essay ‘superieur van stijl’. ‘We hebben gekozen voor een essay dat verhalend, onderzoekend, beschouwend, hartverscheurend, grappig en literair is, van een schrijver die zichzelf kan relativeren.’
Lees hier het winnende essay.
Voorjaarsvakantie vakopleiding
22.02.2026 00:00
05.04.2026
De strijd om het IJ
Corine Nijenhuis schreef de non- fictieDe strijd om het IJ (uitgeverij Alfabet, 2025).
Begin negentiende eeuw, Amsterdam: het IJ slibt langzaam dicht.
Op de longlist van de Libris Literatuurprijs 2026
De jury onder leiding van Noraly Beyer en verder bestaande uit juryleden Sander Bax, Liesbeth D’ Hoker, Roos van Rijswijk en John
Romandebuut Ester Naomi Perquin
Van oud- student en voormalig Dichter des Vaderlands Ester Naomi Perquin verschenen vanaf 2007
En onlangs verscheen haar romandebuut Tot alles in
Romandebuut Kijk es naar al dat licht
Kijk es naar al dat licht(De bezige bij, 2025) van oud- student Alara Adilow gaat over het in stand houden van